unnamed

Kitap Kampı

Kitap yazmak ‘yapılacaklar’ listenizde ise ama hep en alt sırada kalıyor ve artık neredeyse beyninizde ‘çürümeye’ başladıysa, hayatınızın bir tatilini ‘Kitap Kampı’na ayırmaya ne dersiniz? 3 gün, 5 gün, bir hafta ya da 15 gün. Bir otele kaçıyoruz, kapanıyoruz, çalışıyoruz, yürüyüşler yapıyorken, yemek yerken sohbet ediyor, sohbetleri kayda alıyor, gece boyu çalışıyoruz ve kamp bittikten 4-5 hafta sonra kitabınız elinizde… Tatilde yapılan ses kayıtları uzman ekibimiz tarafından deşifre ediliyor, kaynaklar araştırılıyor, görüşülmesini istediğiniz kişilerle görüşülüyor ya da metinler üzerinden birlikte geçiyoruz. Sonrasında metne kurgusunu giydiriyor, son okumaları yapılıyor ve size teslim ediliyoruz.

Sonraki yayınevi ve kitabınızın tanıtım aşamaları için de danışmanlık alabiliyorsunuz.

Kitap kampının doğuşu
Kitap yazmak inanılmaz bir disiplin ve motivasyon gerektiriyor, eğer başka işlerle de uğraşıyorsanız proje süreci altı aya hatta 1-2 yıla kadar uzuyor. Yıllarca cebelleşenler bile var.
Kidsnook Masal Akademisi’nin kurucularından masal anlatıcısı Ayşegül Dede ile ‘çocuklara nasıl masal anlatılır’ üzerine kitaplar hazırlarken en verimli zamanlarımızın otele veya eve kapandığımız zamanlar olduğunu fark ettik. O zaman neden bir kitap kampı organize etmeyeyim diye düşündüm. Çoğu zaman sabahladık. Neticede nur topu gibi üç kitabımız baskı aşamasına geldi.
Kitap kampında esas amaç hem kitabın içeriğinin daha nitelikli olabilmesi için editörle-yazar adayının ortak sinerji yaratması hem de sürecin 1-2 yıldan 2 aya düşürülebilmesi… Yani yazar adayı ve editör olarak bire bir kampa giriyoruz.
Bir diğer alternatif de şöyle… Daha çok kişisel gelişimle ilgili tatiller veya kurumların kendi personelleri için düzenlediği gezi organizasyonlarında bir araya geliyoruz. Bu süreci kitaplaştırmak isteyen kurumlar bireylerdeki dönüşümü, sinerjiden doğan yeni bilgileri bu sayede kayda almış oluyor ve ortaya müthiş bir know how çıkıyor.
Fiyatlandırma projenin içeriğine, röportaj yapılacak kişi sayısına, çeviri olup olmamasına, içeriğin ne kadar oyuncaklı olup olmadığına bağlı olarak değişiyor. Bazı projelerde deşifre için bir kişi, redaktör, hatta iki editör çalışıyor ve çok daha kalıcı, nitelikli kitaplar üretiyoruz.

Teke tek kitap kampı:
Mekan:
Yazar adayının tercih edeceği ve inziva ortamı sağlayan ev veya butik hotel.
Kamp Süresi: 3 gün-15 gün arası.
Çalışma sistematiği: İçeriğe göre sabah 1-2 saat röportaj ve akşam 1-2 saat röportaj arada tatil.
Yada full time birlikte yazma pratiği.
Kitap üretim süreci: Total 2 ay (Kayıtların deşifresi, kurgulanması, okunması ve 1 revizyon için teslim edilmesini kapsıyor.)

Çoklu kitap kampı:
Mekan:
Yazar adayının tercih edeceği tekne turu, yoga kampı vs.
Süre: 3 gün-7 gün arası.
Çalışma sistematiği: Katılımcılara belli saatlerde röportaj randevusu veriliyor ve ses kaydı alınıyor.
Kitap üretim süreci: Total 1 ay (Kayıtların deşifresi, kurgulanması, okunması ve 1 revizyon için teslim edilmesini kapsıyor.)

Kitap yapım aşamaları
* Tanışma toplantısı, konsept toplantısı ve kitapla ilgili yapmanızı istediğimiz şeylerin teslim edildiği üçüncü toplantı
* Yazım süreci (Çeviri, söyleşi, kurgu süreçleri)
* İlk revizyon için yazar adayına-kuruma kitabın teslimi
* İlk revizyonun kitaba işlenmesi
* 3 farklı yaşta ve konumda kişiye kitabın okutulması ve onların geri bildirimlerinin değerlendirilmesi
* Redaktör okuması yapılması
* Yayınevi teslimi

bench-couple-love-people

Kitap kampı için

iletişime geçin!