Biyografi

24/01/20 Biyografi #

Concorde Uçakları: Sesin ötesinde bir hız

Ses hızından iki kat daha süratli. Okyanusötesi uçuşlar sırasında hız ve sürtünme yüzünden gövdesi uzuyor. Burun kısmı çeşitli açılarda oynuyor. Tam anlamıyla bir teknoloji harikası. Kralların, kraliçelerin ve ünlü iş adamlarının tercihi olan Concorde Londra-New York arasını dört saatten az bir sürede uçabiliyor.

Continue reading

0 likes no responses
23/01/20 Biyografi #

Bilgisayar Devrimi

Buharlı makinelerin ve fabrikalarda kullanılan öbür makinlerin icadı insanlara, iş yapmada yardımcı olacak büyük bir fiziksel güç kazandırdı. 20. yüzyılın sonlarında gelişen bilgisayarlar ise bize büyük bir zihinsel güç kattı. Daha şimdiden yaşama ve çalışma biçimimizi değiştirdiler. Bu değişim “Bilgisayar Devrimi” olarak adlandırılıyor.

Continue reading

0 likes no responses
22/01/20 Biyografi #

Marie Curie: Radyumu buldu ve radyoaktivite biliminin öncüsü oldu

Radyumu buldu. Sorbonne Üniversitesi’nde ders veren ilk kadın oldu, 1903’te eşi Pierre Curie ve Henri Becquerel ile birlikte Nobel Fizik Ödülü’nü aldı. 1908’de profesörlüğe yükseldi ve 1911’de ikinci defa Nobel ödülü alan ilk kişi olma onuruna erişti.

Continue reading

0 likes no responses
21/01/20 Biyografi #

Thomas Alva Edison: Asla “başaramadım” demeyeceğim

O kadar hırslıydı ki çalışmaya çocuk yaşta başladı, yemek yemeğe, elbiselerini çıkartıp giymeye bile zaman ayırmıyordu. Öldüğünde geride 1093 patent bıraktı. Not defterlerine ise şöyle yazmıştı: “Asla başaramadım demeyeceğim”

Continue reading

0 likes no responses
20/01/20 Biyografi #

İngilizlerin Sabiha Gökçen’i Amy Johnson İngiltere’den Avusturalya’ya uçtu

Amy Johnson, İngilizlerin Sabiha Gökçen’iydi. Londra’dan Avustralya’daki Darjin’e kadar gerçekleştirdiği solo uçuşlarıyla ünlendi. İngiliz basını ona “Göklerin Kraliçesi” adını taktı. II. Dünya Savaşı başladığında ülkesi için savaşmaktan çekinmedi. Cesur ve kararlıydı. Havacılık Bakanlığı için yaptığı bir görev uçuşu sırasında Thames Halicinde uçağı düştü.

Continue reading

0 likes no responses
1 2 3 4 12