Yaratıcı Yazarlık Defteri
Mürsel Çavuş
Yitikülke Yayınları

Yazmak disiplin işidir, ancak çok çalışarak iyi bir yazar olabilirsiniz. Yaratıcı Yazarlık Defteri, içerisindeki sorularla sizi her geçen gün daha iyi bir yazara dönüştürmek için tasarlandı. Bu defter hayal gücünüzü ve yazma becerilerini geliştirirken, yönlendirmelerle içinizdeki sonsuz potansiyeli ortaya çıkarıyor. Bu defterle neyi yazmaya daha yetenekli olduğunuzu anlayacak, kendinizi, olayları ve anlatmak istediklerinizi nasıl anlatacağınızı kavrayacak, aynı zamanda da çok eğleneceksiniz. 22 yıldır yüzlerce kitaba editörlük yapan ve kitap yazmak üzerine eğitim seminerleri veren Mürsel Çavuş, Yaratıcı Yazma Defteri’nin çıkış noktasını şöyle anlatıyor, “Öğrenme yüzde 10 formal, yüzde 20 öğretmen-öğrenci ilişkisi ile yüzde 70 oranında ise deneyimle mümkün. Yaratıcı Yazarlık kursları veya yazmayı öğreten kitaplar teorik bilgiler içeriyor. Bu bilgiler pratikle desteklenmeli. Bu defter her gün pratik yapmanızı sağlıyor. Her bir sorunun işlevi farklı… Bazı sorular diyalog yazmayı, bazıları mekânı tasvir etmeyi, bazıları duyguları anlatabilmeyi bazıları da hayal gücünü geliştirmeyi amaçlıyor. Hangi türde yazmayı seveceğinizi keşfetmek için değişik egzersizler de mevcut. Böylece Yaratıcı Yazarlık Defteri’ni tamamladığınızda kendinize ilgili yeni birçok şey öğrenecek ve ne kadar geliştiğinizin siz de farkına varacaksınız.”

Binnaz Abla ile Kahve Falı
Binnaz Gündoğan
Doğan Kitap

Türk kahvesini diğer kahvelerden ayıran önemli bir özelliği var: Fal. Bu gelenek insanları kaynaştırıyor, motive ediyor ve pozitif enerji yüklüyor. UNESCO bu nedenle Türk kahvesi kültürü ve geleneğini UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirasının Temsili Listesine aldı.
Bu kitapta bir ailenin yüzyıllar süren Türk kahvesi ve fal macerasını okuyacaksınız. En lezzetli kahve için kavurmasından öğütmesine, saklamasından pişirmesine hatta sunumuna kadar tüm detayları öğrenecek, bu coğrafyanın kahvelerini tanıyacak ve bir kahvenin doğru miktarda tüketildiğinde insan bedenine ne kadar yararlı olabileceğini öğreneceksiniz. Bu kitapta 100 kahve falı var. Eğer yanınızda falınıza bakacak biri yoksa ya da arkadaşlarınızla bir araya geldiğinizde “Falımıza keşke Binnaz Abla baksa” diyorsanız bu falları kullanabilirsiniz. Kahvenizi kapatırken, “Kahve pir, kalbime gir, kalbimdekini bil” deyip bir sayfa açın ve unutmayın, gönlünde güzel niyetler yatan kişiye, güzel yollar açılır.

Doğurganlık Beslenmesi ve Annelik Diyeti
Doç. Dr. Hakan Çoksüer
Hayat Yayınları

Kısırlığın bilinen sebeplerinin haricinde, birçok faktöre bağlı olduğunu söyleyen Doç. Dr. Hakan Çoksüer, anne adaylarının sağlıklı bebekler doğurabilmeleri için dikkat etmeleri gereken pek çok şeyi bu kitabında anlatıyor. Beslenme alışkanlıkları, çiftlerin psikolojileri, hormonal dengeler, yaş, kilo, hayat tarzı, stres, kullanılan ilaçlar, sigara ve alkol alışkanlıkları bu faktörlerin başında geliyor. Doğurganlık Beslenmesi ve Annelik Diyeti kitabı, anne adaylarının hamile kalmadan önce kendi bedenini hamileliğe hazırlamak ve en sağlıklı bebeği dünyaya getirebilmek için gerekli bilgileri ve farklı mevsimlerde nasıl beslenilmesi gerektiğine dair birer haftalık örnek menüleri ve yemek tariflerini içeriyor. Bebek sahibi olmaya karar vermeden altı ay önce bu kitaptaki önerileri uygulamanız hem doğurganlığınızı artıracak hem de doğacak çocuğunuzun sağlığını bire bir etkileyecek. Bu kitaptaki önerileri uygulamak hem sağlıklı anneler hem de sağlıklı nesiller demek!

Terazinin Kefesi
Figen Ertekin Özbek
Yitikülke Yayınları

1945’te İstanbul’da başlayan bir yaşam. Okul müdürü babasının görevinden dolayı Tarsus Lisesi’nden, Osmaniye Kadirli’ye, Maraş’tan Erzurum’a oradan Denizli’ye, Ankara’ya, İstanbul’a, Bilecik’e uzanan gençlik yılları… 28 Nisan olayları, 27 Mayıs 1960 ihtilali, 12 Eylül 1980 darbesi… Neredeyse bir asır süren bir evlilik, pırlanta gibi iki evlat, başarılı bir avukatlık ve sivil toplum kariyeri.
Figen Ertekin Özbek, hukuk okurken öğretmenlik yaptığı dönemde yoksul çocuklarla tanıştı. Minik bir katkının bile onların hayatını nasıl değiştirdiğini gördükten sonra sivil toplum örgütlerinde yer almaya başladı. Hukuk müşaviri olarak başladığı Koruncuk Vakfı’nda önce yönetim kurulu üyesi, sonra başkan oldu. Kurduğu çocuk ve haklarını koruma platformu ile Türkiye’deki birçok çocuğa 25 sivil toplum kuruluşu ile ulaşmaya çalıştı. Çocukların Koruncuk annesi Figen Ertekin Özbek’in hayatı Türkiye’nin yakın tarihi hakkında bize şaşırtıcı bilgiler veriyor. Bu anı-söyleşi kitabında bir Cumhuriyet kadınının soluk kesici mücadelesine bizzat tanıklık ediyoruz.

Kırmızı Yolculuk
Hülya Erbeyli
Cinius Yayınları

Kimse yaşamı bilerek doğmaz; öğretilerimiz, öğrendiklerimiz, ödünç alınmış hayallerimiz vardır bizim. Düşlerimizde kırmızı bir halının kahramanı olmak varsa ve o halıya çıkmayı gerçekten başarırsak tıpkı Hayal gibi yıldızlarımızı yere mi döker yoksa ödüllerimizle gökyüzünü mü yırtarız? Oluşturduğumuz kimliğimizin içinde sıkışarak parçalara mı bölünmeli, çocukluğumuzun sıcacık ruhunda samimi oyunlar mı oynamalı? Kendi hakikatimize giden yolda karar günümüz er ya da geç gelecektir hazır olmasak da!

Hayatın Direksiyonuna Geç
Kemal İslamoğlu

20 yıldır yetişkin öğrenmesi üzerine çalışan Kemal İslamoğlu tüm yaşamı boyunca edindiği birikimleri bir eğitim modülüne dönüştürdü. “Hayatın direksiyonuna geçmek kendinle barışmak, kendini kabul etmek demek. Çoğunlukla mutlu olabilmek, keyif içinde yaşamak, kendini daha çok keşfedebilmek, etrafındakileri daha iyi anlayabilmek demek. Yaşadığımız bu zaman diliminin, bizi ölümsüzlüğe hazırlayan bir süreç olduğuna inanıyorum. Ölümsüz olmayı bu hayatta öğreniyoruz. Hayat ölümsüzlüğün hazırlık sınıfı…” diyor İslamoğlu. Aslında kitabı yazmış ve bitirmişti. Tek sorun kitabı “öğretici, tavsiye veren” kalıbının dışında çok kolay okunan bir formatta okura sunmaktı. Tavsiyem kitabı bir söyleşiye dönüştürmek oldu. Bir danışan olarak ben sordum, o da bir yaşam koçu olarak cevapladı. Böylece “nehir söyleşi” formatındaki ilk kişisel gelişim kitabına imza attık! Kitabı okuyanlar eğitimlere katılıp ateş veya kırık camlar üstünde yürümeyi, boğazlarında ok kırmayı bizzat deneyimleyip korkularını yeniyor! Bazen de eğitime katılanlar kitabı alıp öğrendiklerini daha kalıcı hale getiriyor.
www.hayatindireksiyonunagec.com

50 Kış Hoteli

İstanbul Life Dergisi ile birlikte verilen “50 Kış Hoteli” kitabında kış tatilini geçirebileceğiniz en iddialı kayak ve dağ otelleri ile SPA& Termal otelleri yer aldı. Kitapta Avusturya, İsviçre, Fransa, Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, İtalya, Kanada ve Türkiye’den seçkin oteller lokasyonları, sunduğu imkanlar ve fiyat bilgileri ile birlikte yer aldı. Hotellerin seçimini ise Türkiye’nin önde gelen seyahat yazarları yaptı.
İtalya, Kanada ve Türkiye’den seçkin oteller lokasyonları, sunduğu imkanlar ve fiyat bilgileri ile birlikte yer aldı. Hotellerin seçimini ise Türkiye’nin önde gelen seyahat yazarları yaptı.

Adalar Gezi Rehberi

İstanbul Life Dergisi ile birlikte verilen “Adalar Gezi Rehberi” Marmara ve Ege’deki pek çok Türk ve Yunan adasındaki 117 popüler mekan hakkında bilgi içeriyor. Kitapta Bozcaada, Gökçeada, Burgaz ada, Büyükada, Heybeliada, Kınalı ada, Cunda, Marmara adası, Avşa adası, Thassos, Midilli, Sakız ve Samos adasında nereler gezilebilir, nerede kalınır ve nerede ne yenir sorularının cevapları var.

Şehir Rehberi

İstanbul Life Dergisi ile birlikte verilen “Şehir Rehberi” İstanbul’daki restoranlar, barlar, müzeler, pastaneler, sosyal kulüpler, sinemalar, tiyatrolar, sanat galerileri, kültür merkezleri ve alış veriş merkezlerinden oluşuyor. Rehber 1025 adresi barındıran İstanbul’un en kapsamlı rehberlerinden biri oldu. Bu rehberle İstanbul’u semt semt gezebilir ve mekanlar hakkında en gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz.

Alaçatı Cep Rehberi

Alaçatı Turizm Derneği’nin Alaçatı’ya gelen her bireye rehber olabilmesi için hazırlattığı bu kitap ulaşımdan tarihe, iklimden Alaçatı’da bulacaklarınıza, yemek kültüründen gezilebilecek yerlere, etkinliklerden alışverişe, konaklamadan kültür sanata yöreyle ilgili tüm bilgileri kapsayan bir rehber!
Kitabın hazırlık aşamasında Zeynep Erdem’in işlettiği Sedirli Ev Alaçatı’da uzun dönem kamp kurduk. Derneğin yönetim kurulu üyeleri ile hiç bir ayrıntıyı atlamamak, en güncel bilgileri yansıtabilmek için büyük bir titizlikle çalıştık. Sonuçta ortaya çok şirin, şirin olduğu kadar da işlevsel bir rehber çıktı!

Juicing ile Gelen Sağlık
Cenk Kıral

Juicing dünyadaki yeni beslenme akımlarından biri. Sebzeyi yemeyi değil suyunu içmeyi öneriyor. Akımı başlatan ise Fat, Sick and Nearly Dead filmi. Avustralyalı borsa simsarı Joe Cross’un gerçek hikayesini anlatan bu belgeselde Cross boğuştuğu hastalıklardan ve fazla kilolarından bıkarak 65 günlük juice orucuna giriyor. 137 kilonun 47’sini verirken sağlığına da kavuşuyor. Cenk Kıral da Joe Cross’un yaptığını yaparak aynı sonuca ulaşınca bu akımı  Türkiye’ye de yaymak istiyor. Kitapta juice yaklaşımı, nasıl yapıldığı, sağlığımıza faydaları, orucu, detoksu, retoksu anlatıyor. Beslenme konusunda dünyadaki yeni araştırmalara da yer veren kitaptaki bilgiler ışığında beslenmeye bakış açınızın değişmesi kuvvetle muhtemel. Kitap bitkilerin içeriklerini, protein değerlerini, hayvansal gıdalarla ilgili yeni yaklaşımları ve yeni beslenme piramidini de içeriyor. Cenk Kıral ile bu kitap serüvenine başlarken tüm bilgileri hap gibi verebileceğimiz bir sistem geliştirdik. Karşılaştırma tablolar ve chart’lardan yardım aldık. Facebook’taki Green Juice Lovers grubuyla sürekli etkileşim içinde olup kitaba “sık sorulan sorular” bölümü ekledik ve ortaya A’dan Z’ye aklınıza gelecek her soruya cevap veren bir kitap çıktı.

Sofra Tasarım Sanatı
Siemens
(Monev’in katkılarıyla)

“Sofralar bir pandomim ustasına benzer” demişti Kıvanç. “Sessizdirler ama insana çok şey anlatırlar!” Selin üniversiteden yeni mezun, yemek yapmayla uzaktan yakından alakası olmayan kariyer peşinde bir kız! Kıvanç ise Selin’in ağabeyi ile Amerika’da ev arkadaşlığı yapmış, iyi şarap seçmeyi, yemek yapmayı bilen bir centilmen. Selin Kıvanç ile tanışınca onun mutfak bilgisi karşısında kendini mahcup hissediyor. Bu kitap Selin’in mutfağı “keşfetme” sürecinde ablası ve bir diplomatın eşi olan teyzesi Münevver Hanım’dan yardım alarak resmi davetler hazırlamayı, mutfağındaki eksikleri tamamlamayı, özel günlerde sofra donatmayı öğrenmesinin tatlı hikayesini anlatıyor. Bu süreçte Siemens’in ankastrelerinden, hayatı kolaylaştıran küçük ev aletlerinden de etkili yardımlar alıyor tabii… Yeni filizlenmeye başlayan bir aşkın keyifli bir hayat arkadaşlığına dönüşme hikayesinde yaşamı güzelleştiren, kolaylaştıran ve lezzeti arttıran detaylar okurun yaşamını da kolaylaştırmaya hazır!

Yaza Hazırlayan 40 Diyet

Elele Dergisi ile birlikte verilen “Yaza Hazırlayan 40 Diyet” 40 farklı uzmanın önerileri ile hazırlandı. Prof. Dr. Ahmet aydın, Diyetisyen Ali Dereli, İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayça Kaya, Dr. Ayşegül Çoruhlu, Beslenme ve Diyet Uzmanı Ayşegül Bahar, Diyetisyen Aysen Arican Öz, Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen Banu Topalakçı Salman, Beslenme ve Diyet Uzmanı Banu Kazanç, Beslenme ve Diyet Uzmanı Berrin Yiğit, Uzman Diyetisyen Burcu Ince, Diyetisyen Canan Aksoy, Uzman Diyetisyen Dilara Koçak, Uzman Diyetisyen Elvan Odabaşı Kanar, Beslenme ve Diyet Uzmanı  Emel Unutmaz, Diyetisyen Emre Uzun, Dr. M. Ender Saraç, Dr. Ender Vardar, Diyetisyen Evnur Saray, Beslenme ve Diyet Uzmanı Ferin Batman, Beslenme ve Diyet Uzmanı Funda Özkan, Uzman Diyetisyen Gamze Şanlı Ak, Diyetisyen ve Yaşam Koçu Gizem Şeber, Diyetisyen Göksel Dumanlı, Beslenme ve Diyet Uzmanı Gül Özen, Diyetisyen Güneş Aksüs, Bilim Doktoru ve Kaliteli Yaşam Danışmanı Dr. Haluk Saçakli, Beslenme ve Diyet Uzmanı Hande Seven, Diyetisyen Hülya Çağatay, Uzman Diyetisyen İpek Ağca Özger, Uzman Diyetisyen Merve Tığlı Çınar, Beslenme ve Diyet Uzmanı Nil Şahin Gürhan, Diyetisyen Osetya Batibay, Diyetisyen Seçil Kenar, Diyetisyen Serap Orak Tufan, Diyetisyen Serkan Tutar, Sağlık Danışmanı Sezen Çakır, Uzman Diyetisyen Simge Çitak, Beslenme ve Diyet Uzmanı Taylan Kümeli, Beslenme ve Diyet Uzmanı Dr. Yavuz Çelik, Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Dr. Yonca  Sevim kitapta diyet önerileri ile yer aldı.

15 Uzmandan Gençlik ve Güzellik Sırları

Elele Dergisi ile birlikte verilen “15 Uzmandan Gençlik ve Güzellik Sırları” cilt güzelliği ile ilgili bir kadının bilmesi gereken her şeyi kapsayan bir rehber olarak hazırlandı. Kitapta cildin yapısı ve özellikleri, beslenmemizin cildi nasıl etkilediği, adet ve hormonların cilt güzelliğine etkisi, akneler, sivilceler ve benler, saçlar, eller ve tırnaklar, bronzlaşma, cilt lekeleri, gebelik döneminde cilt, cilt için yapılabilecek uygulamalar, makyaj ve cilt, sigara ve alkolün cilde etkisi başlıkları yer aldı. Kitapta Dr. Ahmet Günay, Doç. Dr. Alev Eken, Dr. Belma Bayraktar, Dr. Elif Ebru Güner, Dr. Filiz Çığ, Dr. Filiz Özgür Çavuş, Dr. Gül Yıldırım, Dr. Melda Demirtaşoğlu, Yard. Doç. Dr. Melisa Eczacıbaşı, Dr. Ömür Tekeli, Dr. Pınar arat, Dr. Sadiye Keskin, Dr. Salih Çetiner, Uzm. Dr. Şerafettin Saraçoğlu ve Dr. Zehra Doust’un görüşleri yer aldı.

Mutlu Olmak için 500 Neden

Elele Dergisi ile birlikte verilen “Mutlu Olmak için 500 Neden” kitabında Türkiye’nin önde gelen yaşam koçları ve kişisel gelişim uzmanları mutlu olma nedenlerini sıraladılar. Mutlu Olmak için 500 Neden kitabında Aret Vartanyan, Aşkım Kapışmak, Aykut Oğut, Azra Sarizeybek Kohen, Banu Kalaycı, Barış Muslu, Beki Erikli, Dost Deniz, Ebru Demirhan, Erkan Sarıyıldız, Hakan Mengüç, Hande Akın, Hasan ‘Sonsuz’ Çeliktaş, İlhan Doğan, Kemal İslamoğlu, Mert Çuhadaroğlu, Müge Çevik, Rıdvan Şanal Günseli, Tiraje Tekmen mutluluk nedenlerini sıraladı.

Mucize Etkili Gençlik ve Güzellik Formülleri

Elele Dergisi ile birlikte verilen “Mucize Etkili Gençlik ve Güzellik Formülleri” kitabında sosyal medyadaki güzellik bloggerları ve güzellik editörleri sırlarını Elele okurları ile paylaştı.

Güzellikkazani.com’dan Arzu Tarhan,
www.elele.com.tr Güzellik Blogger’ı Nilgün Yıldız,
www.ummuhancelikel.com’dan Ümmühan Çelikel,
www.makyajblogum.com’dan Ayşegül Ceylan,
www.guzellikhalleri.com’dan Nilüfer Pazvantoğlu,
www.makyajaynam.com’dan Yasemin Hopurcuoğlu,
twovanities.com Serpil Seçkin ve Duygu Özaslan,
www.melisilkkilic.com’dan Melis İlkkılıç, Ebru Şallı,
www.guzellikyayinda.com’dan Gözde Atakoğlu,
zuhalvarol.com’dan Zuhal Varol,
www.ojemrujumrimelim.com Nihal Kanık; cilt bakımından selfie’nin inceliklerine, doğru kozmetik alışverişinden iyi makyajın nasıl yapılabileceğine pek çok sıra dışı bilgiyi anlattı.

Yakın Yerler Gezi Rehberi

İstanbul Life Dergisi ile birlikte Nisan 2015’te verilen Yakın Yerler Gezi Rehberi 20 rotada en popüler 150 mekan önerisi sundu. Abant, Adatepe, Ağva, Amasra, Assos, Bozcaada, Burgazada, Büyükada, Heybeliada, Kınalıada, İğneada, İznik, Kapadokya, Kaz Dağları, Polonezköy, Safranbolu, Sapanca, Şile, Yalova ve Yedigöllerin en popüler mekanları bu kitapla okuyucu ile buluştu.

A’dan Z’ye Mutluluk Sözlüğü

Herkesin nasıl mutlu olunacağına dair tanımı farklı. Peki filozoflar, yazarlar, şairler, politikacılar mutluluğun formülünü nerede bulmuş? Elele Dergisi ile birlikte verilen “A’dan Z’ye Mutluluk Sözlüğü” alanında en başarılı kişilerin mutluluk tariflerini ve önerilerini içeriyor. Kitapta 150 kavram ışığında mutluluğun formülleri açıklanıyor.

“Kral olsun, köylü olsun, evinde huzura kavuşan dünyanın en mutlu insanıdır.” H. Petain

“Oysa mutluluk eyer vurulacak bir at değil. Garantisi yok, süresi yok. Onun için mutluluk yakalandığında, korkmakla vakit kaybetmek yerine, onu değerlendirmek gerek.” W. Shakespeare

Yakın Yerler Gezi Rehberi

İstanbul Life Dergisi ile birlikte Nisan 2012’te verilen Yakın Yerler Gezi Rehberi 20 rotada en popüler 150 mekan önerisi sundu. Abant, Adatepe, Ağva, Amasra, Assos, Bozcaada, Burgazada, Büyükada, Heybeliada, Kınalıada, İğneada, İznik, Kapadokya, Kaz Dağları, Polonezköy, Safranbolu, Sapanca, Şile, Yalova ve Yedigöllerin en popüler mekanları bu kitapla okuyucu ile buluştu.

Bayram Destinasyonları

İstanbul Life Dergisi ile birlikte verilen “Bayram Destinasyonları” kitabında bayram tatilini en keyifli şekilde geçirebileceğiniz Akyaka, Abant, Ağva, Alaçatı, Amasra, Assos, Bodrum, Bozcaada, Çeşme, Gökçeada, Kapadokya, Kaz Dağları, Kerpe, Mudanya, Polonezköy, Safranbolu, Sapanca, Şile ve Yedigöller’i kapsıyor. Yemek yiyebileceğiniz ve konaklayabileceğiniz tüm iddialı otel ve restoranlar bu rehberde yer buluyor.

Küçük Butik Özel Oteller Rehberi

İstanbul Life Dergisi ile birlikte verilen “Küçük Butik Özel Oteller Rehberi” kitabında Türkiye’nin en ünlü seyahat yazarlarından Mutlu Tonbekici, Fatih Türkmenoğlu, Bahar Akıncı, Müge Akgün ve Saffet Emre Tonguç’un önerileriyle oluşturuldu. Kitapta sanat otelleri, özel tasarımlı butik oteller, çocuklarla birlikte kalınabilecek en uygun oteller, doğa ile iç içe olabileceğiniz oteller ve gastronomik olarak iddialı oteller yer aldı.

Yaz Geceleri için Öneriler

İstanbul Life Dergisi ile birlikte verilen “Yaz Geceleri için Öneriler” en popüler teraslar, barlar, bahçeli mekanlar, kulüpler ve açık hava sinemaları ile ilgili bilgi veriyor. Kitapta tüm mekanlar özellikleri, sezonun popüler içecekleri ve tarifleri, fiyat ve adres bilgileri ile birlikte yer aldı.

İstanbul Nasıl Gezilir?

İstanbul Life Dergisi ile birlikte verilen “İstanbul Nasıl Gezilir” kitabında Tanem Sivar git gide birbirine benzeyen dükkanlardan sıkılanlar için el sanatları ile uğraşan ve özgün eserlere imza atan zanaatkarları kaleme aldı. Kitapta ayrıca Instagram’ın fotoğraf fenomeni Mustafa Seven fotoğraf çekmeyi sevenler için İstanbul’da orijinal karelerin nasıl yakalanabileceğini, Saffet Emre Tonguç Boğaz ve tarihi yarımadanın nasıl gezilebileceğini, kahvelerde bir ömür geçirdim diyen İstanbul Life yazarı Hazal Yılmaz en “in” kahve mekanlarını, mimar Özlem Avcıoğlu ise sanat adreslerini anlattı.

Butik Oteller Kitabı

Türkiye’nin turizm alanında en çok satan kitapları arasına giren Butik Oteller Kitabı tek tek gezilen, konaklanan, yemekleri tadılan ve bunun sonucunda kaleme alınan “deneyimsel” metinlerden oluşan bir kitap. 2011 yılında Grup Yayıncılık bünyesinde çıkartılan Butik Oteller Kitabı’nın editörlüğünü üstlenerek 3 ay boyunca yayın ekibi ile birlikte Akdeniz, Ege ve Batı Karadeniz parkurunu dolaştım. Tek tek tüm otelleri inceledim ve yazdım.

Alaçatı, Çeşme, Bodrum Rehberi

İstanbul Life Dergisi ile birlikte verilen “Alaçatı, Çeşme, Bodrum Rehberi” kitabında Rum evlerinin tipik mimarisini yaşayabileceğiniz Alaçatı’nın yaza damgasını vuran mekanları var. Yine yaz tatillerinin iki popüler destinasyonu Çeşme ve Bodrum canlı gece hayatı ile kendinden tüm yaz boyu söz ettiren en “in” adresleriyle bu rehberde yer aldı.

20 Uzmandan 20 Süper Diyet

Elele Dergisi ile birlikte Nisan 2015’te verilen “20 Uzmandan 20 Süper Diyet” kitabı Beslenme ve Diyet Uzmanı Aylin Yılmaz, Beslenme ve Diyet Uzmanı Banu Kazanç, Beslenme ve Diyet Uzmanı Berrin Yiğit, Diyetisyen Canan Aksoy, Uzman Diyetisyen Dilara Koçak, Uzman Diyetisyen Elvan Odabaşı Kanar, Dr. M. Ender Saraç, Dr. Ender Vardar,  Diyetisyen ve Yaşam Koçu Gizem Şeber, Diyetisyen Güneş Aksüs, Bilim Doktoru ve Kaliteli Yaşam Danışmanı Dr. Haluk Saçaklı, Uzman Diyetisyen İpek Ağca Özger, Uzman Diyetisyen Merve Tığlı Çınar, Uzman Diyetisyen Müge Özyurt Şafak, Dr. Murat Topoğlu, Beslenme ve Diyet Uzmanı Nil Şahin Gürhan, Dr. Nurhayat Gül, Uzman Diyetisyen Selahattin Dönmez, Uzman Diyetisyen Simge Çıtak ve Beslenme ve Diyet Uzmanı Taylan Kümeli’nin önerilerini içeriyor.

Sinemanın Erotizmi
Yasaklı Cinsellik
Gündelik Yaşamda Erotizm

“Henüz insanın yaratılmadığı dönemde, Hermaphrodites adında iki yüzü, iki çift kanadı olan, koskocaman garip ve kendi kendine yeterli bir yaratık varmış. Tanrılar, bir yaratığın kendi kendine yetmesini bir türlü içlerine sindiremezlermiş. Duydukları öfke, günün birinde, Hermaphrodites’i ikiye ayırmalarına, birbirini tamamlayan iki parçaya bölmelerine yol açmış. Böylece, bugün birine kadın, birine erkek dediğimiz iki ayrı beden ortaya çıkmış. Seks sözcüğü de bu ayırmayı anlatıyor. Latince bölme, ayırma anlamına gelen secare sözcüğünden türetilmiş. O gün bugündür bölünen, ayrılan bedenler birbirlerini tamamlamak için bir araya gelmeye çalışıyor. Bir araya geldiklerinde ise biyolojik tamamlanma gerçekleşiyor her şeyden önce. Bu tamamlama insanın soyunu devam ettirebilmesini  sağlıyor. Öncelikle bu yanıyla çok önemli. Üstelik doğal. Önemi ve doğallığı dolayısıyla bin yıllardır ilgi görmüş, hep ön plana çıkmış. Bireysel, toplumsal ve toplumlararası yaşamı/ilişkileri etkilemiş. Elbette sanatçılara ve sanatı da…”  Boyut Yayın Grubu’ndan çıkan bu üç kitap cinselliğin gündelik hayatımıza nasıl yansıdığını, sanat, sinema, mitoloji boyutunu anlatıyor.

ÜNİVERSİTE BİTİRME TEZİM
Basın Sözlüğü

İ.Ü. İletişim Fakültesi son sınıfta okurken, mesleki bir konuyu araştırmak için fakülte kütüphanesine gidip Basın Sözlüğü istedim. Kütüphane memuru böyle bir sözlüğün olmadığını söyleyince şaşırdım. Mesleki terminolojiyi içeren bir çalışma Türkiye’de hiç yapılmamıştı. “Lisans tezim neden bir sözlük olmasın?” dedim. Geceli gündüzlü yedi aylık  çalışma süresince üniversitede verilmiş tüm lisans, yüksek lisans tezlerini, onlarca sözlüğü ve yabancı kaynağı taradım. Fransızca-İngilizce ve Türkçe karşılaştırmalı 200 sayfalık bir lisans tezi hazırladım. Bu kapsamlı çalışma Cumhuriyet’in 75. yılında üniversite tarafından “basılmaya değer 3 eserden biri” seçilerek kitaplaştırıldı ve İstanbul Üniversitesi tarafından basıldı. Yıllarca bu konuda açığı kapatan tek eser oldu.

6 / 11 Load More