İş Kitabı Nasıl Yazılır Eğitimi 4-6 Haziran 2020’de

Yıllardır kitap yazmak istiyor ve bir türlü başlayamıyorsanız ya da başlayıp tamamlayamıyorsanız, 4 Haziran 2020 Perşembe saat 20.00’de ve 6 Haziran Cumartesi saat 14.00’deki Zoom Webinar’ımıza katılın!

Kitap yazmak maraton koşmaya benziyor. Maratonun her aşamasında farklı bir durumla karşılaşırsınız ve her bir engeli aşmanız gerekir. “İş Kitabı Nasıl Yazılır?” online eğitimi kitap yazma sürecini kolaylaştırmak için bir yol haritası sunuyor. Bu eğitim sayesinde kitabınızı doğru planlayabilecek ve ondan almanız gereken en yüksek verimi alabileceksiniz.

Eğitim içeriğinde neler var?
* Yazacağınız kitapta konu seçimini nasıl yapmalısınız?
* Yazacağınız kitap, kariyerinizi ne şekilde destekler?
* Hedef kitlenizi nasıl belirlemelisiniz?
* Yazma aşamasında zaman planı ve içerik planı oluşturma yöntemleri nelerdir?
* Hangi uygulamalardan yararlanabiliriz?
* Kitapla ilgili beklentilerinizi sağlıklı bir şekilde nasıl yönetebilirsiniz?
* Hangi yöntemlerle yazma süreciniz kolaylaşır?
* Yayınevi seçimi
* Kitabın tanıtımı için yapılabilecekler
* Kitap üzerinden gelir modeli oluşturmak
4 Haziran 2020 Perşembe (Yarın) saat 20.00’de ve 6 Haziran Cumartesi saat 14.00’deki Zoom Webinar’ına katılmak için ceresyayinlari@gmail.com adresine e-posta gönderebilirsiniz.

Medyascoptv Okuma Kültürleri programında Kezban Kücük ile 14 Şubat 2019 Perşembe günü saat 11:00 de editörlük hakkında konuştuk.

İstanbul Gelişim Üniversitesi Editörlük Atölyemiz başlıyor

İstanbul Gelişim Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi bünyesinde açılacak 60 saatlik ‘Editörlük Atölyesi’ 2 Mart Cumartesi günü eğitimlerine başlıyor. Yazar ve Geliştirici Editör Mürsel Çavuş tarafından verilecek eğitimlerle Türkiye’nin köklü yayıncılık geleneğinin dijital çağın dinamikleriyle harmanlanması amaçlanıyor.

İstanbul Gelişim Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi’nde verilecek Editörlük Atölyesi 10 hafta boyunca cumartesi günleri yapılacak. Türkiye’de basılan kitap sayısının her geçen yıl arttığını belirten Yazar ve Geliştirici Editör Mürsel Çavuş, “Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, 2018’de 58 bin 27 kitap yayımlandı. Gazete, dergi, blog, haber siteleri, kurumsal yayınlar, e-kitap, sesli kitap, video gibi formatların çoğalmasının yanı sıra hemen her meslek uzmanı sosyal medyaya içerik üretiyor. Bu da editör ve içerik üreticisi arayışını artırıyor. Amazon’un Türkiye’ye girmesiyle kişisel yayıncılık alanında gelişmeler yaşanıyor, yakında yayınevine ihtiyaç duymadan herkes kitap yayınlayabilecek. Bunun için de nitelikli editör ihtiyacı oluşacak” dedi.

“YAZAR MİMAR, EDİTÖR İSE İNŞAAT MÜHENDİSİ”
Gitgide artan editör talebine dikkat çekerek eğitimin önemini vurgulayan Çavuş, “Kitapta yazar mimar, editörse inşaat mühendisidir. Editör, yazarın elindeki dosyayı kitaba, yani ürüne dönüştüren kişidir. Türkiye çok iyi editörlerin olduğu bir ülke ve ciddi bir yayıncılık geleneğimiz var. İnternet ve dijitalleşme yayıncılıkta yeni bir dönemi ve yeni bakış açılarını beraberinde getirdi. Yeni dönemin getirdiği dinamikler için yeni standartlara ihtiyaç var. Editörlük Atölyesi’nde Türkiye’nin köklü yayıncılık geleneğini günün dinamikleriyle buluşturuyoruz” diye konuştu.

“GELECEĞİN MESLEĞİ EDİTÖRLÜK OLACAK”
Yazmaya ve metne bakış açısının çok değiştiğini vurgulayan Çavuş, “Yazmak eskiden edebi metinlerle özdeşleştirilirken bugün dünyanın var oluş şekline dönüştü. Google sistematiği yazılmış metinler üzerine kurulu. 100 sene önce yazmak gazetecilerin ya da edebiyatçıların işiydi. Şimdi herkesin kendini iyi ifade edebilmek için yazmaya ve kendi editörü olmaya ihtiyacı var. Editörlük geleceğin en parlak mesleklerinden biri olacak. Hatta ikinci kariyer olarak düşünülebilir” ifadelerini kullandı.

“MESLEK ETİĞİNİ KAVRAYACAKLAR”
Eğitime katılanların kitabın, derginin veya yazılı materyallerin üretim sürecine tanıklık edeceğini ifade eden Çavuş, “Dilin nasıl kullanılması gerektiğini, hukuki süreçleri, meslek etiğin gerekliliklerini kavrayacaklar. Bu alanda konumlandırmayı, kariyer planını, iletişim stratejileri oluşturabilmeyi öğrenecek, yayıncılık dünyasının dinamiklerini anlama, analiz etme, okur kitlesi belirleme ve ona uygun içerik üretme becerisi kazanacaklar” dedi.

EĞİTİME KİMLER KATILMALI?
Eğitime kimlerin katılabileceği hakkında da bilgi veren Çavuş konuşmasına şöyle devam etti:
“Eğitime kitap veya dergi hazırlamak isteyenler, yayıncılık yapmayı düşünenler, iletişim fakültesi öğrencileri, özellikle sosyal medya uzmanlığı yapan içerik üreticileri, kurumsal iletişim çalışanları, dille uğraşmayı seven, kariyer olarak editörlük yapmak isteyen herkes katılabilir. Katılımcılar eğitim sonunda kültürel yayıncılık, kurumsal veya bireysel yayıncılık alanında çalışabilir, internet içeriği üretebilir veya kendi çalışmalarının editörü olabilirler.”

ATÖLYEDE HANGİ KONULAR İŞLENECEK?
Editörlük Atölyesi’nde; Yayıncılık dünyası nasıl işler? Kâğıt cinsinden fontlara, baskı tekniklerinden matbaa süreçlerine kadar kitap üretim aşamasında neler yaşanır? Fikir ve Telif Hakları nasıl işler? Amazon’a göre içerik nasıl üretilir? Dergi ve internet editörlüğü nasıl yapılır? Yazar ve editör ilişkileri, editör ve kurum ilişkileri ne şekilde yönetilmelidir? Meslek etiği neleri kapsar? Editörün sahip olması gereken donanımlar nelerdir? Editörün dille ilişkisi nasıl olmalıdır? Redaksiyon nasıl yapılır? Kitabın tanıtım ve dağıtımında editöre düşen görevler nelerdir?” adlı konular işlenecek.

Detaylı bilgi ve kayıt için

MÜRSEL ÇAVUŞ HAKKINDA
İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden 1996 yılında mezun olan Mürsel Çavuş, 22 yıldır basının çeşitli kademelerinde görev aldı. İçerik danışmanlığı, editörlük, yazı işleri müdürlüğü, genel yayın yönetmenliği yaptı. 2013 yılından beri Doğan Burda ve Turkuvaz Medya Grubu ile telifli yazar olarak çalışıyor ve geliştirici kitap editörlüğü yapıyor ve yazılarını www.murselcavus.com adresinde yayımlıyor. Yitikülke Yayınları’ndan çıkan Yaratıcı Yazarlık Defteri kitabının da yazarı.

Mursel_Egitim_Event_785×295_12

İş hayatında ‘Başarılı Kitap’ nasıl yazılır?

Herkes hayatının bir döneminde kitap yazmayı ve “Best Seller” olmayı hayal eder. Bilginin çığ gibi büyüdüğü ve öne çıkmanın zorlaştığı günümüzde ise kitap yazmak hem kolaylaştı hem de bazı disiplinler için zorunluluk haline geldi. Kitabı sayesinde kariyer basamaklarını çok iyi tırmanan isimlerle her gün karşılaşıyoruz. Peki kitapla kişi yada da kurumlar neler kazanabilir?

İÇERİK
* Kitap kariyerinize nasıl etki eder, ne katkı sağlar? Hangi mesleki disiplinler kendilerini kitapla nasıl konumlandırabilir, markalaşabilir? Kitapla kariyerinizi nasıl şekillendirebilirsiniz?
* Neden bazı kitaplar satar? Bazıları hiç satmaz? Case study’ler… (Başarılı ve başarısız örnekler)
* Başarılı kitap nedir?
* Kitap nasıl oluşturulur?
Fikir aşaması, kariyer konumlandırması, araştırma, yazma, okutma, eleştirilerin işlenmesi, yayınevine teslim, yayınevi değerlendirmesi ve süreçleri, yayınevi editörünün çalışması, baskı, dağıtım ve tanıtım
* Süreç yönetimi nasıl yapılır? Motivasyonu diri tutmak! Çalışma sistematikleri…
* Bir kitapta kim ne yapıyor?
Hayalet yazar, Editör, Çizim-İlüstratör, Kapak Tasarımı, E-kitap, Tasarım, Deşifre, Röportaj, Redaksiyon
* Fikrim çalınır mı? Telif hakları nasıl işliyor?
* Kitaptan ne kadar para kazanılır? Para haricinde bir kitap size ne kazandırır? Dolaylı gelirler nasıl kurgulanır?
* Kitap bitince iş bitti mi? Hayır yeni başlıyor! Kitap bittikten sonraki kariyer sürecinin yönetimi…

WORKSHOP: Eğitim süresince birlikte bir kitabın projelendirilmesi ve birlikte üretimi!

KİMLER KATILMALI?
Kurumsal iletişim uzmanları, kendi mesleğinde farklı bir konumlandırma yapmak isteyenler, kitapla kariyer yapmak isteyen uzmanlar (Doktor, diyetisyen, eğitmen, girişimciler, duayenler, beşeri sermayesini yeni nesillere aktarmak isteyenler)

Detaylı bilgi ve kayıt için;
20 Şubat 2016 Cumartesi
Saat: 14.00-16.00
Yer: Rumeli Cad. No: 72 Osmanbey-Nişantaşı
(Giriş, köşedeki sokaktan Bakara Apt. No: 51’dendir)
Kayıt için: mursel@murselcavus.com
Not: Eğitim 20 kişi ile sınırlıdır. Önceden rezervasyon yapılmasını rica ederiz.
Katılım ücreti: 150 lira+KDV
Online bilet için: Event Bride

Nasıl yazar olunur?

Yaprak Özer, yazar ve geliştirici editör Mürsel Çavuş’u Youtube kanalında ağırladı. Yazmak istiyorum ama nasıl? Yazmaya nasıl, nereden başlayabilirim? Editörlük nedir, nasıl yapılır? Yazmak isteyenler nasıl çalışmalı gibi soruları merak ediyorsanız tıklayın.

Sizin de kitap yazma hayaliniz var mı? Düzenli yazabiliyor musunuz? Yayıncılık dünyasının nasıl işlediğinden haberdar mısınız? Yaprak Özer, Yaratıcı Yazarlık Defteri ile yaratıcı yazmaya farklı bir bakış açısı getiren Mürsel Çavuş’u programında ağırladı, yazmak, yazma alışkanlığı kazanmak ve yazar olmakla ilgili her şeyi sordu.

Yazmayı hedef belirleyerek bu yönde insanların duygu, düşünce ve davranışlarını değiştirme eylemi olarak tanımlayan Çavuş, programda bu hedefe ulaşmak için izlenmesi gereken yolları anlattı. Çavuş, “Her gün yazmak, yazar olmayı hedefleyenler için çok önemli ve düşünebilmenin kapılarını da aralıyor. Yaratıcı Yazarlık Defteri’ndeki bir soruda kendinizi başka bir canlının yerine koymayı, birinde politikacı olarak ne yapmak isteyebileceğinizi başka bir soruda uzun yaşarsanız yaşamın nasıl değişebileceğini sorguluyorsunuz. Bunu yazmayı deneyimliyorsunuz. 90 gün boyunca her gün yazmak hem yazma alışkanlığı kazandırıyor hem de farklı bakış açıları sunuyor” diyor.

Çavuş, programda kurgu ve kurgu dışı metinlerin matematiği hakkında da bilgi verdi. Çavuş, bilgi kirliliğinin fazla olduğu bu dönemde rafine bilgiye, seçkiye her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyduğumuzu, bu yüzden editörlüğün git gide aranan mesleklerden biri olacağını söylüyor.
İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olan Çavuş, 22 yıldır kitap editörlüğü, yayın danışmanlığı ve içerik hizmeti veriyor. Kendisine ait Youtube kanalında yazar ve yayıncılık sektörü duayenleri ile yazmayı anlatıyor. Creative Writing Notbook kitabı ABD ve dünyanın 11 ülkesinde İngilizce, Yaratıcı Yazarlık Defteri ise Yitikülke Yayınları tarafından Türkçe yayımlandı.

Kasaba.works Digital Agency